Budowa strony - komponenty:
moduły, pluginy, widgety, wtyczki, dodatki...
W zależności jak budujemy naszą stronę oraz jakiego wyglądu strony oczekujemy, warto zapoznać się z różnymi sposobami prezentacji strony. Mowa tu o różnego rodzaju efektach takich jak rozwijane menu, wyskakujące banery lub reklamy, zmieniające się tło lub slajdery, animacja i efekty graficzne. Do tego typu zagadnień i tematów stworzona została ta strona – INFOPROG. W zakładce Programowanie – boczne menu - to odnośniki do nie wielkiej bazy artykułów, gdzie m.in. znajdziemy różnego rodzaju rozwiązania z zastosowaniem skryptów i języków programowania.
Ale jeżeli nasza strona to gotowy system cms taki jak Wordpress, Joomla, czy jakiś inny, to możemy skorzystać z gotowych rozwiązań zwanymi komponentami – czyli: moduły, pluginy, dodatki, widgety, wtyczki i podobne. Wyjaśnienie pojęć i definicje możemy znaleźć w wikipedii: Moduły, dodatki, komponenty , oraz opis dadatków
Takie gotowe rozwiązania zaoszczędzą nam często dodatkowej pracy, a sama instalacja poszczególnych komponentów odbywa się poprzez przeciągnięcie myszką ściągniętej paczki do okna instalatora w panelu administracyjnym naszej witryny. Jak to wygląda wizualnie ?
Np. Joomla
Natomiast w Wordpress dodajemy nową wtyczkę
Generalnie większość systemów cms wyposażona jest wyszukiwarkę komponentów co w dużej mierze ułatwia pracę, a co ważniejsze w wynikach wyszukiwania znajdują się już komponenty dedykowane do naszej wersji systemu cms, a jeżeli komponent jest w starszej wersji to jesteśmy o tym powiadomieni zaraz przy instalacji. Konfiguracja pobranych komponentów, które zainstalujemy, jest zazwyczaj opisana, i zazwyczaj nie stanowi to większego problemu.
Po za wyszukiwarkami, które znajdują się w systemach cms mamy jeszcze oczywiście google, oraz strony domowe dostawców systemów cms i tu dwa przykłady:
https://extensions.joomla.org/
https://pl.wordpress.org/plugins/browse/popular/