Maszyny CNC
Jak zbudować najprostszą maszynę CNC
Plotery Laserowe i plazmowe
Plotery laserowe grawerujące i tnące

Budowa plotera CNC od podstaw  - jak i z czego można go zbudować.

Przykładowe metody budowy konstrukcji plotera 

 

Jeżeli ktoś jest zainteresowany historią maszyn CNC, jak powstały gdzie i kiedy to niech zajrzy do Wikipedii tutaj : https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control  A jeżeli chodzi o teraźniejszość, to dziś już technologia tak się rozwinęła i poszła do przodu, że każdy kto ma jakąś małą wiedzę w temacie techniki, elektroniki i podstawowej znajomości obsługi komputera to może taką maszynę zbudować sam.

Podstawową role maszyny CNC spełnia jej konstrukcja i materiały z jakich zostanie wykonana. Większość takich konstrukcji obecnie wykonuje się profili aluminiowych konstrukcyjnych, które bez problemu możemy zakupić w sklepach modelarskich, w sklepach internetowych i u producentów takich maszyn. Najbardziej powszechnymi profilami są profile T6 2020 i T6 2040 a typowo profilami już dostosowanymi do rolek konstrukcyjnych są profile v-slot 2020 i 2040. Oto przekroje takich profili:

                   

 

Profile te umożliwiają w bardzo dokładny sposób dostosować elementy ruchome naszej konstrukcji, aby nasza maszyna poruszała się po osiach X Y Z za pośrednictwem rolek. Profile aluminiowe służą jako prowadnice po których ruszają się wózki liniowe na rolkach z łożyskami. Standardowe rozmiary profili oraz rolek z łożyskami sprawiają, że w łatwy sposób można zaprojektować wszystkie elementy ruchome naszej maszyny cnc.

 

 

Teraz kluczowa sprawa – Trzeba się zastanowić jak wielki chcemy zbudować nasz ploter CNC i na jaką konstrukcję się zdecydujemy. Jeżeli ma być to tylko ploter, w którym będzie zamontowany tylko laser grawerująco / tnący, to możemy się zdecydować na lekką konstrukcję np. z profilu 2020, z trójkołowymi wózkami liniowymi, z silnikami krokowymi np. Nema17 z zębatkami i paskami GT2 6mm. Oto przykładowy schemat.

Dla zainteresowanych pobraniem gotowych plików do druku zapraszamy TUTAJ

 

Jeżeli chcemy, aby konstrukcja była bardziej masywna i wytrzymała to lepszym wyborem będzie użycie do budowy konstrukcji profili 2040 I tutaj można się pokusić o zastosowanie rozwiązania i projektu firmy  OpenBuilds - Acro system. (https://openbuilds.com/builds/openbuilds-acro-system.5416/). Co prawda w ich oryginalnym projekcie wykorzystane są profile 2040 w połączeniu z profilami 2020, ale to już może być nasz indywidualny wybór.

 

 

Kolejne elementy konstrukcji to śrubki, podkładki, nakrętki, dystanse aluminiowe, zębatki, paski napędowe i oczywiście silniki krokowe. W tym przypadku najczęściej są stosowane śrubki i podkładki M5, nakrętki młoteczkowe i samokontrujące, dystanse aluminiowe 6 mm, zębatki i paski GT2 6 mm oraz silniki krokowe, najpopularniejsze są Nema 17.

 

 

https://openbuilds.com/builds/openbuilds-acro-system.5416/

 

 

Skoro konstrukcję o raz mechanikę mamy już opracowaną i dopasowaną do naszych potrzeb – to czas na elektronikę i sterowanie naszym ploterem. I jest to kolejne zagadnienie, które może wydać się skomplikowane, trudne – może ekstremalne, a tak naprawdę jest chyba jeszcze łatwiejsze do poznania i opanowania, niż składanie i dopasowywanie konstrukcji. Wszystkie elementy elektroniki można kupić gotowe do podłączenia. Proszę zobaczyć schemat połączeń wszystkich części zaproponowany w OpenBuilds AcroSystem :

Schemat przedstawia zasilanie naszego plotera – może być to najzwyklejszy zasilacz montażowy np. 12V i 5A lub 24V i 5A.

Kolejny element to sterownik, całe serce plotera, które steruje ruchem silników krokowych oraz naszym laserem lub wrzecionem frezarki. Jest to najprostszy sterownik GRBL, który można kupić za przysłowiowe grosze. Oto na przykład opcja do wyboru dwóch sterowników GRBL:

                             Sterowniki i firmware dla sterownika GRBL

Dla zainteresowanych kupnem link do Aukcji TUTAJ

 

Sterowniki i firmware dla tego sterownika

 

 

Drga opcja sterownika GRBL – to w tej chwili chyba najbardziej popularny sterownik do tego typu maszyn CNC. Możemy go zastosować przy budowie plotera z laserem tnąco grawerującym jak i przy frezarce CNC. Oto schemat:  jak, co i gdzie podłączyć – no chyba nie ma nic prostszego.

 

 

I w taki oto właśnie sposób są budowane małe maszyny CNC.