Maszyny CNC
Jak zbudować najprostszą maszynę CNC
Plotery Laserowe i plazmowe
Plotery laserowe grawerujące i tnące

Oprogramowanie do maszyn CNC – plotery laserowe, frezarki cnc

Jaki program ? do jakiej maszyny CNC ? I z skąd go popbrać ?

 

Jeżeli jesteśmy już posiadaczami plotera laserowego CNC, lub frezarki CNC to zazwyczaj dostajemy od sprzedawcy namiary do oprogramowania, lub otrzymujemy je w raz maszyną. Jednak w większości przypadków dostajemy tylko link do strony z skąd takie oprogramowanie możemy pobrać i wskazówki jak je zainstalować. Oto kilka przykładów takiego oprogramowania:

LASERGRBL

Chyba najpopularniejszy i darmowy program do plotera laserowego  to LASERGRBL, który możemy pobrać ze strony: https://lasergrbl.com/download/

 

Oprogramowanie to świetnie obsługuje każdy ploter zarówno na sterowniku grbl-a jak i innych. Daje nam wiele możliwości cięcia, grawerowania i wypalania. Obsługa programu nie jest skomplikowana, jest wręcz bardzo intuicyjna, a nie skomplikowane i czytelne menu pozwoli nam wykonać każdą żądaną operację. O tym jak przygotować pliki do cięcia i grawerowania napiszemy w oddzielnym artykule, który znajdziecie na naszej stronie niebawem.

 

OpenBuilds

OpenBuilds – to lider oprogramowania maszyn CNC, ich oprogramowanie jest również darmowe, a mało tego bardzo wszechstronne. Jeden program do sterowania laserem i do sterowania frezarką i jeszcze kilkoma innymi maszynami. Firma OpenBuilds to również jeden z największych producentów maszyn CNC: ploterów laserowych, plazmowych, drukarek 3D, frezarek i tokarek. Ich konstrukcje i rozwiązania są stosowane przez praktycznie większość firm.

Na stronie OpenBuilds zawsze jest dostępna najświeższa i najnowsza wersja programu OpenBuilds CONTROL, jak również webowa aplikacja OpenBuilds CAM dzięki której możemy bardzo szybko wygenerować GCODE dla naszej maszyny CNC, czy to dla lasera, czy dla frezarki. Dla osób, które może dopiero zaczynają zabawę z takimi maszynami to wielki zastrzyk pomocy i zdobycia wiedzy w tym temacie.

 

Autodesk Fusion360

Fusion 360 to platforma oprogramowania do modelowania 3D, CAD, CAM, CAE i PCB w chmurze umożliwiająca projektowanie i wytwarzanie produktów. Obecnie jest to najpopularniejsze oprogramowanie do tworzenia wszelakich elementów i modeli 3D, które możemy później albo wydrukować, lub poddać obróbce na maszynie CNC Laser/Frezarka. Program jest w stanie wygenerować nam gcode dla praktycznie każdej maszyny CNC dziki zintegrowanemu oprogramowaniu CAD/CAM. Ponadto w programie możemy przeprowadzić symulację 3D jak nasza zadana maszyna wykona swoją pracę.

Dzięki opartym na chmurze rozwiązaniom, Autodesk Fusion 360 daje użytkownikowi niczym nieograniczony dostęp do jego pracy zarówno poprzez komputer, ale także urządzenia mobilne jak tablet, smartfon. Jedynym wymaganiem jest dostęp do InternetuFusion 360 to wszechstronne oprogramowanie pozwalające pracować na platformach opartych o system Windows, MAC OS, a także Android. Wbudowane rozwiązania współpracy grupowej pozwalają w prosty i kontrolowany sposób zarządzać projektem. Uczestnicy projektu mogą tworzyć własne rozwiązania, edytować istniejące, dodawać komentarze, uwagi. Fusion 360 daje możliwość tworzenia i zarządzania kolejnymi wersjami projektu, dzięki czemu zawsze możemy wrócić do poprzedniej wersji.

Wszelkiego rodzaju tutoriale, samouczki itp. filmy bez problemu znajdziemy w Internecie - szczególnie polecamy kanału Fusion360 na YouTube.com

 

Programy do tworzenia plików .svg

Do tworzenia plików .svg nadaje się każdy program, w którym jest taka możliwość aby kontury zamienić na tzw. kontur włosowaty i aby była dostępna z programu opcja eksportowania szkicu lub zapisu do pliku .svg . Takie opcje na pewno posiada w/w program Autodesk Fusion360, ale nie jest to jedyny program o takich możliwościach. Możemy również w takim celu użyć darmowego programu jakim jest np. Inkscape.

 

Inkscape, to bardzo przyjazny i prosty w obsłudze program graficzny, który jest bardzo zbliżony do najprostszego Painta. Lecz w rzeczywistości to darmowy edytor grafiki wektorowej. Oferuje bogaty zestaw funkcji i jest szeroko stosowany zarówno do ilustracji artystycznych, jak i technicznych, takich jak kreskówki, obiekty clipart, logo, typografia, diagramy i schematy blokowe. Wykorzystuje grafikę wektorową , aby umożliwić ostre wydruki i renderowanie w nieograniczonej rozdzielczości i nie jest związana z ustaloną liczbą pikseli, jak grafika rastrowa. Inkscape używa standardowego formatu plików SVG jako głównego formatu, który jest obsługiwany przez wiele innych aplikacji, w tym przeglądarki internetowe, no i oczywiście programy do obróbki CNC. Może importować i eksportować różne formaty plików, w tym SVG, AI, EPS, PDF, PS i PNG. Ma wszechstronny zestaw funkcji , prosty interfejs , obsługę wielu języków i został zaprojektowany tak, aby można go było rozszerzyć. Użytkownicy mogą dostosować funkcjonalność Inkscape również za pomocą dodatków .

 

 

CorelDraw

Jeżeli już mowa o grafice wektorowej to należy wspomnieć o takim programie jak CorelDraw, który przez niektórych fachowców - grafików jest uznawany za najlepsze narzędzie do grafiki wektorowej i nie tylko. CorelDraw to profesjonalny program do tworzenia ilustracji wektorowych, układów stron, edycji zdjęć, typografii, a niezliczona ilość funkcji związana z grafiką, tekstem, warstwami itd. jest warta tego aby pokusić się o zakup licencji tego programu. Bo niestety CorelDraw jest programem, którego licencję trzeba wykupić – ale można pokusić się o nie drogą wersję dla użytku własnego - do nauki  per Student, taką licencję można zakupić granicach 220 – 300zł

 

 

 

Już nie długo – kontynuacja tego tematu ze wskazaniem kolejnych programów godnych uwagi.