Zamiana kolorowego zdjęcia na czarno-białe - 6 sposobów

Obecnie każdy aparat cyfrowy oferuje możliwość fotografowania w trybie black&white. Osobiście szczerze odradzam używanie tego trybu. Dlaczego?

- Zdjęcia czarno-białego nie zamienimy już nigdy na zdjęcie kolorowe bez żmudnej pracy w programie graficznym.
- Algorytm zdjęć czarno-białych w aparacie jest bardzo uproszczony. Nie mamy możliwości korekcji wielu parametrów, zatem nasze możliwości są znacznie ograniczone.

Polecam fotografowanie w kolorze, a zamianę zdjęcia na czarno-białe pozostawić na czas obróbki w programie.

Photoshop oferuje nam kilka sposobów zmiany zdjęcia kolorowego na czarno-białe. Każda z metod umożliwia osiągnięcie innych efektów, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Wspomniane metody opiszę w punktach dla większej przejrzystości. Polskie nazwy mogą się różnić od tych w programie, ze względu na to, że nie posiadam wersji PL i ciężko mi opisać dokładnie po polsku dane nazwy.

Tutaj przedstawiam zdjęcie w kolorze, które będziemy modyfikować:


1. Desaturate/Odbarwienie

Otwieramy zdjęcie, wybieramy Image(Obraz) -> Adjustment (Dopasowanie) -> Desaturate (Odbarwienie).
Możemy róznież użyć skrótu klawiszowego Shift + Ctrl + U
efekt tej czynności wygląda tak:

2. Greyscale/Skala Szarości.

Otwieramy zdjęcie, wybieramy Image(Obraz) -> Mode (Tryb) -> Greyscale/Skala Szarości.
Zatwierdzamy usunięcie kolorów ze zdjęcia. efekt wygląda tak:

3. Black&White/Czarne i Białe (Photoshop CS3)

Ta opcja to rozwinięcie możliwości Hue&Saturation z dodatkowymi predefiniowanymi ustawieniami już zapisanymi w programie. Otwieramy zdjęcie, wybieramy Image(Obraz) -> Adjustment(Dopasowanie) -> Black&White(Czarne i Białe). Następnie dopasowujemy suwakami każdy kolorów. Tak wygląda przykładowe zdjęcie uzyskane przy pomocy tej funkcji.

4. Hue&Saturation/Barwa i Nasycenie
Ta opcja jest bardzo podobna do opisanej powyżej i występuje również we wcześniejszych wersjach Ps.
Otwieramy zdjęcie, wybieramy Image(Obraz) -> Adjustment(Dopasowanie) -> Hue&Saturation/Barwa i Nasycenie. Ewentualnie można użyć skrótu Ctrl+U
Otworzy nam się okno z suwaczkami Hue/Barwa, Saturation/Nasycenie, Lightness/Jasność. Wystarczy przesunąć suwak Saturation/Nasycenie całkowicie w lewo (wartość -100) i uzyskujemy czarno/białe zdjęcie, praktycznie identyczne jak w przypadku użycia funkcji Desaturate/Odbarwienie.
Możemy jednak dalej edytować nasze zdjęcie. Po przesunięciu suwaka Saturation całkowicie w lewo, otwórzmy rozwijaną listę Edit/Edycja na samej górze otwartego okienka. Możemy z niej wybrać poszczególne kolory, a następnie każdy z nich edytować suwakiem Lightness/Jasność. oto przykładowy efekt po użyciu tej funkcji:

Ciekawostką jest fakt, że przy użyciu opisywanej funkcji możemy uzyskać Duotonny o ile użyjemy tej funkcji na czarno-białym zdjęciu. Wystarczy zaznaczyć funkcję Colorize/Koloryzajca w tym samym oknie. Przesuwając suwakami możemy dowolnie kolorować nasze zdjęcie.

5. Channel Mixer/Mieszanie Kanałów

To bardzo przydatna i dająca wiele możliwości funkcja. Polecam jej stosowanie, ze względu na możliwość uzyskania niesamowitych efektów. Otwieramy zdjęcie, wybieramy Image(Obraz) -> Adjustment(Dopasowanie) ->Channel Mixer/Mieszanie kanałów. Otworzy nam się okno z suwakami Red/Czerwony, Green/Zielony, Blue/Niebieski, Constant/Stałe. Na samym dole okna zaznaczamy opcję Monochrome/Monochromatyczne i zaczynamy zabawę suwakami. Przy użyciu tej funkcji możemy uzyskać zdjęcia w stylu High Key.

oto przykładowe zdjęcie po użyciu tej funkcji:

6. Duotone/Duotony

Bardzo ciekawa i dająca wiele możliwości funkcja.
Otwieramy zdjęcie, wybieramy Image(Obraz) -> Mode/Tryb -> Greyscale/Skala Szarości. Zatwierdzamy usunięcie kolorów i następnie wybieramy Image(Obraz) -> Mode/Tryb -> Duotone. Otworzy nam się okienko Duotone. W rozwijanej liście zobaczymy Monotone a poniżej 2 okienka. Klikamy okienko po lewej, na którym widniej czarna linia ułożona pod kątem 45 stopni. Po kliknięciu tego okienka otworzy nam się kolejne - Duotone Curve/Krzywe duotonu. Upewnijmy się, że w poprzednim okienku zaznaczyliśmy opcję Preview/Podgląd. Teraz możemy dowolnie edytować krzywą od razu widząc efekty naszej pracy na zdjęciu.

oto przykładowy efekt:

Istnieje jeszcze klika sposobów edycji zdjęcia na czarno-białe (gradient map. tryb LAB) jednak dają one znacznie mniejsze pole manewru, i rzadko kiedy się je stosuje.
Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi będziecie w stanie edytować swoje zdjęcia w dowolny sposób i uzyskiwać oryginalne efekty.

 

Projekt © 2009 - INFOPROG 73396 odwiedzin