Instalacja systemu cms

Na przykładzie WordPress i Joomla

Pierwsze kroki stworzenia strony internetowej.

Jak już przeszliśmy proces wykupienia nazwy naszej domeny oraz hostingu, to znaczy że najważniejszą część procesu tworzenia strony mamy wykonaną. Nasz adres po wpisaniu w przeglądarkę powinien już odpowiadać. Z reguły wygląda to tak że po wpisaniu naszego adresu jest wyświetlana już strona startowa – a w ścisłości plik index.html z zawartością prostego kodu napisanego w języku .html

Ten plik index.html z pewnością znajduje się w folderze public_html – jest to główny folder odpowiedzialny za jak sama nazwa wskazuje publikację naszej strony www.

Co dalej ?

Możemy oczywiście wyrzucić ten plik index.html – spowoduje to że po wpisaniu adresu naszej strony wyświetli się tylko białe czyste okno w naszej przeglądarce.

Teraz należało by, albo napisać kod całej nowej strony w języku .html, albo innym jeżeli potrafimy może w .php, .java lub jakimś innym - możliwości jest wiele. A my w tym artykule przedstawimy jak można teraz stworzyć naszą stronę za pomocą instalacji dwóch chyba najpopularniejszych systemów CMS:  wordpers i joomla.

Zaczynamy od ściągnięcia paczki instalacyjnej systemu CMS, który w tym jak i drugim przypadku jest całkowicie darmowy. Ważne jest aby pobrać jak najnowszą wersję tego oprogramowania. Dlatego należy udać się oficjalną stronę z skąd można pobrać aktualną wersję: WordPress https://pl.wordpress.org/  lub Joomla  http://www.joomla.pl/pobierz-joomla  . Pobrane paczki systemów powinny nazywać  się kolejno:  wordpress-4.8.3-pl_PL.zip  oraz  Joomla_3.8.2-Stable-Full_Package.zip  - oczywiście numerki występujące w nazwie mogą się różnić ponieważ może być już kolejna nowsza wersja systemu cms.

Teraz pobraną paczkę worpresa lub joomli – w zależności na co się zdecydujemy należy umieścić na naszym serwerze w katalogu public_html i tam ją rozpakować, lub rozpakować na naszym komputerze i całą strukturę katalogów i plików skopiować do folderu public_html. W takiej opcji niezbędny będzie nam menadżer przesyłania plików na serwer. I tu możemy wybrać albo TotalCommandera, albo np. FileZilla – programy te pozwolą nam połączyć się z naszym serwerem ftp. A drugą i chyba najszybszą i wygodną opcją jest dostęp do naszego hostingu poprzez panel administracyjny często nazywanym cPanelem – logując się do niego poprzez przeglądarkę mamy dostęp do menadżera plików na naszym serwerze. Tam łatwo możemy skopiować całą pobraną paczkę systemu .zip i jednym kliknięciem możemy ją rozpakować bezpośrednio w naszym katalogu public_html. Jest to chyba najszybsza i najwygodniejsza forma.

Aby jednak instalacja mogła zakończyć się pełnym sukcesem musimy na naszym serwerze utworzyć bazę danych MySQL wraz kontem użytkownika baz danych i hasłem. Możemy to zrobić również naszym panelu administracyjnym hostingu poprzez kreatora baz danych. Jeżeli nie mamy dostępu do panelu administracyjnego do zarządzania domeną i serwerem musimy poprosić naszego hostingodawcę o stworzenie takiej bazy i przesłanie danych do takiej bazy. Jest to niezbędne do instalacji systemu cms.

Gdy paczka danego systemu cms jest skopiowana i rozpakowana do folderu public_html, mamy wszystkie potrzebne dane do bazy MySQL czyli nazwę bazy, login użytkownika i hasło: to przystępujemy do instalacji i konfiguracji naszej nowej strony.

Proces instalcji Joomla :  http://wiki.joomla.pl/J3.2:Instalacja_Joomla!

Proces Instalacji WordPres :  http://www.wordpress-polska.pl/o-wordpressie/wordpress-instalacja/

 

Projekt © 2009 - INFOPROG 80345 odwiedzin