Funkcje

Funkcje

Funkcje są jednym z ważniejszych elementów każdego języka programowania. Umożliwiają pogrupowanie instrukcji w poszczególne grupy dzięki czemu nie musimy powtarzać tego samego fragmentu kodu wielokrotnie. Dodatkową zaletą funkcji jest to, że możemy przesłać do jej wnętrza jakieś wartości dzięki czemu każde wykonanie funkcji może zwrócić inną wartość. Podstawowa struktura każdej funkcji wygląda następująco:

int Nazwa_funkcji(int x, int y)
{
  int z = x + y;
  return z;
}

Na samum początku określamy typ danych, który ma zostać zwrócony za pomocą wyrażenia return. W naszym przypadku jest to int co oznacza, że funkcja zwróci całkowitą wartość liczbową. Parametr ten może przyjmować także wartość void co oznacza, że funkcja nie zwróci żadnego parametru. Dalej następuje określenie nazwy funkcji pod którą będzie występować. W nawiasie podajemy parametry, które mają być przekazane do funkcji. Wewnątrz nawiasów {} znajduje się całe ciało funkcji, w którym mogą znajdować się różne polecenia. Wnętrze funkcji jest zakończone słówkiem return, o którym mówiliśmy przy pierwszych częściach tego kursy, jednak jeszcze raz przypomnę, służy ono do zwrócenia wartości do programu. Może zauważyłeś już uwagę, że cały czas używałeś funkcji, choć może nie zdawałeś sobie zbytnio z tego sprawy. Była to funkcja main().

Nazwy funkcji od zmiennych można rozpoznać po tym, iż
ich nazwy zakończone są nawiasem ().

Stwórzmy teraz prosty programik wykorzystujący funkcje, jego działanie omówię później.

#include <iostream.h>
#include <conio.h>
#pragma hdrstop
 
int suma(int x, int y);
 
int main()
{
  cout << endl << suma(31,1489);
  cout << endl << suma(4123,123);
  cout << endl << suma(32,12);
  getch();
  return 0;
}
 
int suma(int x, int y)
{
  int z = x + y;
  return z;
}

Całe ciało funkcji znajduje się dopiero po głównej funkcji programu, czyli mail() Należało jednak zadeklarować naszą funkcję zaraz przed nią:

int suma(int x, int y);

Co prawda można było także całą funkcję umieścić w miejscu jej deklaracji, jednak sposób, który wykorzystałem w powyższym przykładzie jest częściej stosowany.

 

Projekt © 2009 - INFOPROG 73886 odwiedzin