Samodzielnie zrób stronę www.

Od czego zacząć, aby mieć własną stronę internetową ?

Domena - Hosting - Projekt strony

W dzisiejszej erze powszechnego dostępu do Internetu, czyli do globalnej sieci komputerowej wszyscy jesteśmy użytkownikami. Czyli osobami podłączonymi do wielkiej światowej bazy danych. Każda strona Internetowa, każdy portal społecznościowy, czy strona informacyjna z wiadomościami, urzędy, banki , sklepy - to jest dana tożsamość , firma, rzecz lub miejsce. I może nie zdajemy sobie z tego sprawy ale w momencie gdy zakładamy w sieci jakie kolwiek konto, czy to konto e-mail, czy konto na portalu społecznościowym – to już jesteśmy w sieci, nasza tożsamość też już tam istnieje. I z tego faktu musimy sobie dać sprawę.

A teraz jak zwiększyć świadomość wszystkich o istnieniu naszej tożsamości – czyli zakup domeny i hostingu.

Nasz adres strony

Zaczynamy oczywiście od nazwy naszej domeny. Czyli adresu strony www. . Jeżeli mamy już wymyśloną nazwę naszej strony – musimy sprawdzić czy nazwa jest wolna, czy ktoś już przypadkiem takiej nazwy nie używa. Bo jeżeli adres jest już zajęty to należy szukać innej nazwy lub innego rozszerzenia (.pl, .com, .net, .org, itd.) Gdzie to sprawdzić ? – u dowolnego hostingodawcy, lub bezpośrednio w krajowym rejestrze domen whois https://www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl

A gdy domena jest już zajęta możemy również dowiedzieć się kto jest właścicielem zajętej już domeny pod tym adresem whois https://whois.intensys.pl/wyniki/89439/

Wybór hostingu

W sieci możemy znaleźć bardzo wiele firm zajmujących się hostingiem, a oferty poszczególnych firm są bardzo zróżnicowane pod względem opłat rocznych oraz cen rejestrowanych domen. Konkurencja na tym rynku jest ogromna. Tutaj http://top100.wht.pl/ jest ranking przeprowadzony przez firmę WebHostinTalk ukazujący wykaz najlepszych i najbardziej popularnych firm hostingowych.

Aby nasz wybór był dobry i zadawalający należy sprawdzić co nam oferuje dana firma. Ważna jest cena, pojemność oferowanej przestrzeni na dysku, ilość transferu na miesiąc, ile możemy utworzyć baz danych, dostępność do panelu zarządzania naszą domeną, konta ftp oraz konta pocztowe. Tych parametrów jest wiele i dla przeciętnego laika jest to po prostu czarna magia. Zatem jeden przykład podstawowych parametrów jakie są ogólnie proponowane.

- np. opłata roczna w granicach 100-150 zł za rok, Pojemność przestrzeni dyskowej 3 GB , transfer 25 GB/msc., możliwość utworzenia 6 baz danych, dostęp do panelu administracyjnego, Nielimitowane domeny, subdomeny, konta FTP oraz konta pocztowe. To można powiedzieć jest taki ogólny standard, który można za tą cenę znaleźć.

I do tego tematu oddzielny artykuł TUTAJ

Gdy już wybierzemy hosting to za pewne w takiej firmie możemy od razu zarejestrować naszą wybraną domenę, opłacić ją z góry na rok, oraz zostanie ona od razu zaparkowana na naszym opłaconym serwerze.

Dostęp do serwera

Gdy dokonamy już wszystkich opłat związanych z rejestracją domeny oraz hostingu, otrzymamy dane do logowania na naszym serwerze i panelu administracyjnym. Adresem do naszego serwera FTP to oczywiście adres naszej domeny: www.naszadomena.pl oraz zapewne skomplikowane hasło startowe jakie nam zostanie wygenerowane. A login i hasło do panelu administracyjnego np. do tzw. Cpanelu otrzymamy od naszego firmy hostingowej.

Jak wygląda przykładowa struktura katalogów na naszym serwerze ? – oto przykład po zalogowaniu do domeny przez menadżera plików TotalCommandera:

Teraz folder w którym będzie znajdowało się źródło naszej strony to folder public_html. i możliwe że nasza firma hostingowa umieściła już w tym folderze pierwszy startowy plik index.html , który wyświetla już w sieci informację że oto jest nasza strona.

Kolejny etap Tworzenie strony www.

Np. Instalacja jednego z gotowych systemów CMS

http://wiki.joomla.pl/J3.2:Instalacja_Joomla!

http://www.wordpress-polska.pl/o-wordpressie/wordpress-instalacja/