Sklep internetowy - jak go stworzyć od podstaw.
Jaki skrypt CMS wybrać aby był odpowiedni dla naszego e-sklepu
Aktualnie w sieci istnieje wiele portali z gotowymi sklepami (SAAS), które można utworzyć w 15 minut, jednak są to automaty stworzone na potrzeby użytkowników, którzy chcą mieć sklep interenetowy łatwy i przyjemny w obsłudze, bez konieczności w ingerencji kod systemu. Jednak jest to opcja zazwyczaj płatna, chodzi oczywiście o koszty hostingu oraz opłacenia domeny, czasami wsparcie techniczne, generalnie cena jest objęta dużą marżą. Zazwyczaj są to koszty od 1000 zł do 2500 zł rocznie. I w efekcie końcowym tak naprawdę to tylko dzierżawimy taki sklep i nie jesteśmy jego prawdziwym właścicielem.
Dlatego może warto samemu zrobić to od podstaw krok po kroku.
Pierwsze pytanie jaki system CMS wybrać ? - oczywiście najlepiej darmowy. Obecnie chyba najbardziej popularne takie systemy CMS - są trzy, które warto omówić, ponieważ królują w sieci, są najbardziej popularne przez swoją niezawodność, i są przyjazne w obsłudze dla użytkownika - zarówno właściciela sklepu, jak i klienta który w nim zrobi zakupy.
MAGENTO
W opinii wielu ekspertów Magento jest jednym z najlepszych i najpopularniejszym skryptem CMS pod sklepy internetowe. Jego atuty to elastyczność i skalowalność umożliwiająca rozbudowę i rozwoju e-sklepu w nieograniczony sposób. Zarówno na potrzeby średniego lub bardzo dużego sklepu internetowego to właśnie ten skrypt jest chyba najlepszy.
Zalety:
- Przejrzysty panel administracyjny do zarządzania e-sklepem, a nawet kilkoma sklepami,
- rozbudowane analizy i raporty, różne opcje dostawy oraz systemy płatności,
- konta dla klientów i grup klientów, obsługę klienta, narzędzia promocyjne i marketingowe,
- możliwość korzystania z wielu walut i języków,
- możliwość sprzedaży produktów cyfrowych (np ebooki, mp3)
- przydzielanie różnych uprawnień dla administratorów, śledzenie porzuconych koszyków, elastyczny mechanizm kuponów rabatowych.
Wile zalet jeszcze można by tu wymienić, lecz najważniejsza jest taka że w przeciwieństwie od platform SAAS - Magento daje nam całkowitą kontrolę nad swoim e-sklepem. Jest bardzo rozbudowany, a codziennie powstają nowe moduły, dzięki którym można dodawać nowe funkcjonalności. W razie problemów technicznych Magento posiada społeczność internetową na całym świecie. Warto wspomnieć o tym, że popularność Magento powodowana jest nie tylko mnogością jego funkcji, ale również świetnie się sam pozycjonuje w wyszukiwarkach. Magento umożliwia między innymi stworzenie: mapy strony, dobrze zoptymalizowanych adresów URL, meta tagów dla produktów, kategorii czy zawartości strony.
Wady:
Nic nie jest jednak bez wad. Tutaj jest tylko jedna - W miarę rozwoju e-sklepu, mnogości funkcji i rozwiązań sprawia że cała platforma jest zasobożerna i wymaga
odpowiednich parametrów serwera, a do stworzenia e-sklepu należy posiadać większą, specjalistyczną wiedzę.
PRESTASHOP - PrestaShop
To drugi najpopularniejszy ze skryptów CMS sklepów internetowych w sieci i na rynku. Dowolnie modyfikowany, zawiera tysiące darmowych i płatnych szablonów na które można się zdecydować. Bardzo prosty w obsłudze, a możliwości sklepu można poszerzać, poprzez specjalne, dedykowane moduły, które pozwalają np. dodawać różne metody płatności, dodawać narzędzia do administracji samego systemu CMS, lub narzędzia ułatwiające nawigację po stronie itp.. PrestaShop obsługuje newsletter, oraz kanały RSS, jest również możliwość wystawiania faktur, i podobnie jak Magento jest przyjaznym skryptem przy pozycjonowaniu sklepu pod wyszukiwarki internetowe.
DRUPAL Commerce
Drupal jest znany nie tylko, jako system do zarządzania treścią - czyli system CMS strony www., podobnie jak WooCommerce (kiedyś e-commers) jest bardzo dobrą platformą sprzedażową. Generalnie skrypt CMS do zarządzania treścią został rozbudowany o funkcję e-sklepu. W Drupal Commerce rozszerzono takie funkcje jak:
- możliwość pisania recenzji, opinii, ocen,
- tworzenie wersji okolicznościowych sklepu,
- pop-upy z promocjami i bonami podarunkowymi,
- blog i newsletter,
- produkty powiązane, testy produktów, bazę wiedzy i FAQ,
- dział inspiracji.
Zarządzanie sklepem internetowym na Drupal Commerce poprzez panel administracyjny może być niezwykle wygodne i intuicyjne, jednak samo stworzenie e-sklepu wymaga wiedzy programistycznej, dlatego warto to zadanie zlecić dobremu specjaliście lub zewnętrznej firmie.
Skrypt Drupal Commerce jest bardzo bezpieczny, strony na Drupalu posiada Biały Dom, Uniwersytet Harvardzki czy rząd Australii. Dodatkowo CMS jest stale ulepszany i nadzorowany. Podobnie jak w Magento, w Drupal Commerce można zarządzać kilkoma stronami internetowymi z jednego panelu administracyjnego. Warto również zintegrować skrypt sklepu internetowego z innymi systemami, czyli systemami magazynowymi, księgowymi, bazami klientów, czatami, narzędziami analitycznymi czy porównywarkami cen. Drupal Commerce bardzo ułatwia zakupy klientom, między innymi można w nim dokonywać zakupów bez rejestracji, zintegrować logowanie z mediami społecznościowymi, ograniczyć do minimum formularz zamówienia czy zintegrować konto klienta z mediami społecznościowymi (np. logowanie przez Facebook). Formy płatności dostępne na Drupal Commerce to m.in. PayU, DotPay, Paypal, Przelewy24 oraz wiele innych, dodatkowo Drupal pozwala na tworzenie wersji mobilnych bądź responsywnych e-sklepu.
OPENCART
OpenCart jest skryptem zdobywającym w Polsce popularność i charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością oraz niedużymi wymaganiami względem serwera, problemem może tu być jednak mniejsza ilość możliwości niż np. w Magento. Wszystko jednak zależy od Twoich potrzeb. Panel administracyjny OpenCart jest bardzo przejrzysty i łatwy w obsłudze. OpenCart nie posiada zbyt licznych funkcji, jednak wystarczą one do stworzenia i prowadzenia prostego sklepu internetowego. Dzięki temu ten skrypt będzie dobrym narzędziem dla osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia z e-commerce. OpenCart można rozbudowywać zarówno o darmowe, jak i płatne wtyczki. Przy decydowaniu się na platformę OpenCart należy pamiętać o tym, że społeczność tego systemu jest mniejsza niż np. osób używających PrestaShop, lecz nadal znajdą się ludzie skorzy do pomocy w razie wystąpienia problemów. Pomimo że OpenCart zaliczany jest do skryptów sklepów internetowych o większej funkcjonalności to nie posiada on ich tak wiele, jak Magento czy PrestaShop, dlatego nie nadaje się pod bardziej rozbudowane sklepy internetowe.
Podsumowanie
Podsumowanie - jaki skrypt sklepu internetowego wybrać?
Decydując się na skrypt sklepu internetowego, warto najpierw zastanowić się nad tym, jakie są Twoje potrzeby w stosunku do rozwoju własnego biznesu, a także jak rozbudowany ma być sam sklep internetowy. Jeśli Twój sklep internetowy jest bardzo rozbudowany i posiada wiele produktów to warto postawić na Magento lub Drupal Commerce, natomiast jeśli jest niedużej lub średniej wielkości bez perspektyw dalszej jego rozbudowy, to zdecyduj się na lżejsze i łatwiejsze w obsłudze platformy jak PrestaShop czy OpenCart.
A jeżeli nie chcesz samodzielnie stawiać sklepu to zawsze można wybrać jakieś gotowe rozwiązanie za pośrednictwem firmy, która wszystko zrobi za nas, czyli opcja o której pisaliśmy na początku tego artykułu (SAAS). Oto klika takich propozycji - wystarczy kliknąć w wybrane logo:
|
|
|